Вы находитесь здесь:   Главная > Мои статті > Мистецтво робити компліменти

Мистецтво робити компліменти

Хочеться подобатися людям – розкажіть їм про те, які вони чудові.

 

            Для того, щоб привернути увагу, викликати довіру, зробити комусь приємне, висловити вдячність ми часто використовуємо компліментарні слова. По суті компліменти це комунікативні посили, здатні захоплено підкреслювати ті чи інші якості людини.

 

Уміння говорити компліменти - показник загальної та психологічної культури, вихованості та душевного здоров'я. Якщо людина вміє говорити компліменти - вона уважна до оточуючих, вміє бачити їх достоїнства і цінності. Люди, які люблять дарувати компліменти іншим, скоріш за все, мають позитивне мислення, подобаються оточуючим та мають високу самооцінку. Не слід плутати компліменти з лестощами: перші завжди говорять щиро, від душі.

 

Компліменти бувають різні

 

Існують прямі та не прямі компліменти, а також відкриті чи приховані. Наприклад:

     « У вас така чудова зачіска!» « Ви прекрасно виглядаєте!» - це прямі та відкриті компліменти.

     «З тобою приємно мати справу.» « Я вірю у тебе все вийде» - акцент на  здібності чи дії людини – це не прямі та відкриті компліменти.

     «Який свіжий у вас колір обличчя! Це від природи чи ви володієте якимось секретом по догляду?» - це комплімент прямий, але під прикриттям відволікаючого запитання.

     «У вас така затишна квартира! Хто займався дизайном?» - це комплімент не прямий і з прикриттям.

              Прямі та відкриті компліменти часто призводять до непередбачуваних реакцій, особливо у невпевнених особистостей, вони починають відхрещуватися від компліментів, заперечувати або ж соромитися. А от щодо непрямих і прихованих, то  деякі люди їх просто не сканують. При перших знайомствах самим нейтральним варіантом компліменту є часте згадування імені співрозмовника: якщо ви запам'ятали ім'я при першій зустрічі це демонструє  щось більше, ніж просто шанобливе ставлення.

Існує ще один вид компліментів – «антикопмліменти». По суті це не вміння правильно підкреслити гарні сторони співрозмовника, що призводить до курйозних випадків: «Ви сьогодні така  красива!» «А що учора я була не красива?», чи  так:

 -О, ви так молодо виглядаєте ! У чому ваш секрет?

- Мені 18 років!

 

Не говоріть мені цих компліментів!

 

             Деякі люди стверджують, що терпіти не можуть компліменти, або ж «не ведуться» на них. Їх реакція на приємні слова виходить у дратівливість,скутість чи тривогу. На це є свої причини: будучи дітьми, такі люди рідко чули похвалу на свою адресу. Головним проявом уваги для тих, хто нібито не любить компліменти, було -  критика і осуд. Так буває не рідко. Якщо хороші вчинки не викликають емоцій батьків, діти скоюють щось, що викликає невдоволення у дорослих. З часом виробляється звичка до постійної критики чи лайки. І це стає нормальним проявом уваги.

В майбутньому у таких людей може виникати почуття провини, відчуття не заслуженого отримання компліментів. Також формується недовіра до теплих слів, пошук підтексту, очікування маніпуляції, страх чути лестощі. Низька самооцінка не дає змоги насолодитися похвальними словами. Дівчина, що вважає себе недостатньо гарною, почувши комплімент в сторону її зовнішності, може сприйняти його як насмішку, або прояв жалості.
           Ще одна категорія людей заявляє, що не любить компліментів та насправді, тільки тому, що вони їхніколи не отримують. І замість того, щоб розібратися в собі, їм легше дати установку на не любов до схвалень.

Для людей, що не вміють приймати компліменти, краще всього використовувати непряму та приховану їх форму. Наприклад: « Неймовірно смачний у вас торт! У чому секрет приготування?».

 

Говорити компліменти досить просто

 

Говорити компліменти досить просто: придивіться до людини, знайдіть щось чудове, красиве, що викликає захоплення і скажіть їй про це. «У вас красиві очі, гарне волосся, мужня фігура ...» - зазвичай в людях нескладно знайти щось привабливе.

Тут єдине правило - правило щирості. Без цього компонента комплімент в кращому випадку викличе посмішку, а в гіршому – образу і грубість. Існує навіть словник компліментів. Раптом ваша фантазія вичерпається! Як відомо, грошей і компліментів не може бути занадто багато. За законами етикету жінку дозволяється перебивати тільки компліментами.

 При перших знайомствах і зустрічах, коли потрібно справити гарне враження слід використовувати прийом «гаряча пляма». Використовувати його просто. Перебуваючи в  помешканні чи офісі співрозмовника постарайтесь визначити який-небудь предмет, до якого він емоційно небайдужий і заведіть коротку розмову про цю річ. Це можуть бути  сімейні фото, картини, книги, нагороди, колекції, щось виготовлено власноруч, будь що Все це може стати приводом для розвитку бесіди і компліментів. Прийом «гаряче пляма» пробиває найтовстішу стіну формалізму.

              Коли робите комплімент - ніколи не порівнюйте. «У вас така гарна фігура, не те, що у вашої директорки», - а директорка  потім виявляється її подругою чи матір’ю.

           З рідними і близькими людьми кращим варіантом будуть компліменти направлені не на речі, якими володіють ці люди , а безпосередньо на їх власні якості та вміння.

 Не забувайте про почуття міри, не переборщіть і не хваліть те, що вам насправді не подобається.

 Ніколи не напрошуйтеся самі на комплімент методом приниження власних якостей, бо часом можна натрапити на відповідь, яку б чути не хотілося:

 

                    Дружина біля дзеркала до чоловіка:
                    -  Любий, мені здається, що тут у мене нова зморшка, а тут залисина, а тут я товста… Ну скажи мені  який-небудь  комплімент, щоб я заспокоїлась.
                  - У тебе відмінний зір, люба!
 

Як правильно приймати компліменти?
   
      Відповідь проста і однозначна - просто подякувати і все. Або посміхнутися і все. Жодних заперечень, ніякого кокетства і вже ніякого розвитку цієї приємної для вас теми.  Впевнена у собі людина приймає компліменти тепло, природно і з вдячністю.
        Якщо комплімент вам не сподобався, краще зробити вигляд, що ви не зрозуміли його зміст і спокійно відповісти нейтральною посмішкою. Якщо людина мала добрі наміри, але виявився просто незграбною, це допоможе їй зберегти обличчя.


      Даруйте добрі слова усім, а особливо дітям.


     

 
***
- Як, не промовляючи ні слова, зробити жінці комплімент, сенс якого полягає в тому, що вона бадьора, енергійна і виглядає набагато молодше своїх років?
-  Не поступайтеся їй місцем в трамваї.
 
***
На підступне питання дівчини:
- А скільки років ти б мені дав? завжди слід відповідати:
- 17. Якщо вона старша, вийде комплімент, якщо молодше - вийде комплімент, якщо їй 17, то ви телепат.
***
Жінку ніколи не можна обеззброїти компліментом, чоловіка можна завжди. (Оскар Уайльд)
***
Комплімент - це хабар в усній формі

 

 


« Предыдущая | ВВЕРХ | Следующая »
 
 
Помощь психолога г.Винница